Idzie starszy pan wąsaty, niesie w ręku bukiet kwiatów
Student biegnie z drugiej strony, ma wiązankę róż czerwonych.
A tam dalej chłopców dwóch niesie dwie gałązki bzu.
Co to? Co się dzisiaj dzieje? przez ulice, przez aleje
tłum się toczy roześmiany...
W rękach róże, tulipany i narcyzy, i żonkile.
Tyle barw i kwiatów tyle!
Tu różowo, tam błękitnie! Czy ulica cała kwitnie?
A wtem Jaś przypomniał sobie:
„Przecież to dziś Święto Kobiet!

W. Grodzieńska

Dzień 8 marca to dzień wyjątkowy, dzień, w którym wszystkie kobiety obchodzą swoje święto. Za pierwowzór Dnia Kobiet uznaje się często obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. W tym dniu mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

W Polsce Dzień Kobiet był niezwykle popularnym świętem w okresie PRL. Wówczas, we wszystkich szkołach i zakładach pracy obdarowywano kobiety prezentami – kwiatami: goździkami, tulipanami czy też przedmiotami codziennego użytku – ręcznikami i rajstopami. Obecnie święto stanowi doskonałą okazję do podziękowania kobietom za ich codzienny trud i okazania, jak ważne są i szanowane.

Nasze Gimnazjum, jak co roku, włączyło się w obchody tego niezwykłego święta. Dzień rozpoczął się od audycji dotyczącej wkładu Kobiet w rozwój świata przygotowanej przez zespół szkolnego radiowęzła oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zaprezentowali wiersze oraz złożyli życzenia wszystkim Kobietom – pracującym i uczącym się w naszym Gimnazjum. Aby osłodzić ten dzień, każda z Pań mogła liczyć na małą niespodziankę. Dodatkowo przerwy między lekcjami wypełnione były muzyką , a tablica Samorządu Uczniowskiego pięknie ozdobiona okazjonalną gazetką przygotowaną przez uczennice klasy 2d – Patrycję Gielatę i Dagmarę Horwat.

Na koniec jeszcze raz życzymy aby każda kobieta odnalazła:
W ciszy swoje myśli i marzenia,
W bliskich osobach siłę i piękno stworzenia,
W otaczającym świecie radość istnienia,
W kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,
A w sobie - miłość.

A.Zajda